بیوگرافی موسس دانشگاه: دکتر پویان آزاده

پویان آزاده پژوهشگر موسیقی, آهنگساز و پیانیست در سال ۱۳۵۸ در خانواده‌ای اهل علم و هنر متولد شد. پدر و مادرش هر دو پزشک و دارای گرایش‌های هنری هستند. وى از کودکی به فراگیری موسیقی و نواختن پیانو پرداخت و از محضر بسیارى از اساتید برجسته موسیقى بهره برد.

در دوران دانش آموزی اش موفق به اخذ رتبه اول تکنوازی پیانو، آهنگسازی و رهبری در اولین، دومین و سومین فستیوال هنری دانش آموزان کشور در سال‌های ۱۳۷۱، ۱۳۷۲ و ۱۳۷٣ گردید، همچنین آهنگسازی و اجرای موسیقی دو نمایش برای کودکان و یک فیلم کوتاه را نیز در همین دوران با موفقت عهده دار شد.

از فعالیت های ماندگار ایشان می توان به ثبت ملی “مکتب پیانو کلاسیک ایرانی”، “شیوه نوازندگی استاد مرتضی محجوبی”، “شیوه نت نویسی پیانو ایرانی” و “موسیقی سنگسر” در فهرست آثار ملی معنوی کشور اشاره کرد. همچنین “نت نوشته های استاد مرتضی محجوبی” در حافظه جهانی جمهوری اسلامی ایران (یونسکو)، نیز توسط ایشان به ثبت رسیده است.

وی دانش‌آموخته دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران در رشته موسیقی جهانی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده که پس از اخذ بورس کامل تحصیلی (Full Scholarship) از کشور آلمان در مقطع دکتری ادامه تحصیل داد و در ژانویه سال ۲۰۱۵ موفق به اخذ مدرک دکترای خود در رشته موسیقی با درجه عالی گردید.

پویان آزاده در سال ۱۳۹۳ اولین مرکز آموزش تخصصی پیانو را باعنوان “انستیتوی پیانو پویان” با مجوز رسمی درجه یک در تهران تاسیس کرد که در حال حاضر در این موسسه به شکل تخصصی به آموزش ساز پیانو به کودکان و بزرگسالان پرداخته می شود. ایشان از سال ۱۳۹۴در دانشگاه هنر تهران به عنوان نخستین عضو هیئت علمی پیانو با درجه دکتری مشغول به فعالیت شد.

دکتر آزاده مدتی مدیر دفتر روابط بین الملل دانشگاه هنر تهران بود که از آن دوران می توان به عنوان دوران درخشان تبادلات آکادمیک هنری دانشگاه هنر تهران یاد کرد، حاصل این همکارى عقد چندین تفاهم نامه با دانشگاه های معتبر جهان و بنیان گذاری بسیاری از پروژه های بین المللی در دانشگاه هنر می باشد.

دکتر پویان آزاده به عهد خود مبنی بر خدمت گزارى در شهر پدری خود سمنان، وفادار بوده و همواره علاقه فراوانى به شهر سمنان این نگین کویر و کوهستان داشته است و به همین منظور نیز پس از سال ها پیگیری موفق به کسب مجوز نخستین دانشگاه جامع فرهنگ و هنر در شرق کشور گردید.